SKU: M-5030-12V
Auxiliary Wall or Floor Mount Heater Assembly, 12,500 BTU, 12 VDC
SKU: M-5030-12V
In Stock, Ready to Ship!
Made In USA
Description
Auxiliary Wall or Floor Mount Heater Assembly, 12,500 BTU, 12 VDC, 200 CFM
  • 3-Speed motor with remote fan control switch.
  • Air enters top of heater through the core and exits through three doors.
  • Mounting studs and 5/8" water hose connections at rear
Dim: 7-1/4"W x x 7"H x 7-1/4"D
  • You may also need heater installation kit HK5001
Capable of providing windshield defrost when used with 51-640 defroster kit.
Tech Specs
Estimated Shipping Dimensions: 11" x 9" x 9"